Напиши предложения в соответствии с указанием 1. ___ is a desk. (близко) 2. __ is a chair. (далеко) 3. ___ is a bed. (далеко) 4. ___ is an orange. (близко) 5. ___ is a lamp. (далеко) 6. ___ is a toy. (близко) 7. ___ is a pencil...

Напиши предложения в соответствии с указанием 1. ___ is a desk. (близко) 2. __ is a chair. (далеко) 3. ___ is a bed. (далеко) 4. ___ is an orange. (близко) 5. ___ is a lamp. (далеко) 6. ___ is a toy. (близко) 7. ___ is a pencil. (близко) 8. ___ is a book. (далеко)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1close 2far 3far 4close 5far 6close 7close 8far
Гость
1.This is a desk 2.That is a chair 3.That is bed 4.This is an orange 5.That is a lamp 6.This is a toy 7.This is a pencil 8.That is a book This употребляется с обозначением,что,что-то лежит близко,а that если предмет лежит далеко.