Напиши прилагательные в трёх степенях сравнение.noisy,nise,wide,green,deep,old,hot,fat,windy,merry.образец:sunny-sunnier-the sunniest.

Напиши прилагательные в трёх степенях сравнение. noisy,nise,wide,green,deep,old,hot,fat,windy,merry. образец:sunny-sunnier-the sunniest.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Noisy - noisier - the noisiest nice - nicer - the nicest wide - wider - the widest green - greener - the greenest deep - deeper - the deepest old - older - the oldest hot - hotter - the hottest fat - fatter - the fattest windy - windier - the windiest merry - merrier - the merriest