Напишите пожалуйста 5 отрицательно предложений в present simple

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I don't cook every day. (Я не готовлю каждый день) My dad doesn't like apples. (Мой папа не любит яблоки) My brother doesn't play in computer games every week. (Мой брат не играет в компьютерные игры каждую неделю) I don't like red color. (Я не люблю красный цвет) My mother doesn't like read magazines. (Моя мама не любит читать журналы)
Гость
I do not watch tv every morning.She does not write every day.We do not read every time. They do not run every day .He does not sleep sometimes.