Напишите пожалуйста 5 загадок или пословиц про собак. На татарском языке

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Эт авызыннан сөяк алып булмый. ("Алырсың, эт авызыннан сөяк!")  Эт котырса, төнгә табан.  Эт күңеле - бер сөяк.  Эт оясында көчле.  Эт симерсә иясен тешли.  Эт талашмый кавышмый.  Эт тапса - аеры ашар, егет тапса - бергә ашар.  Эт чаба дип бет чаба.  Эт - эткә, эт - койрыкка.  Эт этлеген итәр.  Эт эченә сары май килешми.  Эт өрер - бүре йөрер.