Напишите пожалуйста небольшой текст про какой-нибудь русско народный инструмент на английском.Когда появился, что это за инструмент,его история.Помогите пожалуйста!!!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The history of the development and existence of Russian folk musical instruments is one of the least explored areas of the national musical science. While the folk song tradition have long been the subject of careful study, folk musical instruments the proper attention is not attracted. In the field of Russian folk instrumentality still not published a single synthesis operation and the number of published records of folk instrumental music very little. (про балалайку)