Напишите вопросы в Present Perfect, используя следующие словосочетания. Не забывайте про знаки препинания. В каждом предложении нужно ставить ever. Model: Have you ever been to New York? 1. to go on a tourist trip - Ответ 2. to...

Напишите вопросы в Present Perfect, используя следующие словосочетания. Не забывайте про знаки препинания. В каждом предложении нужно ставить ever. Model: Have you ever been to New York? 1. to go on a tourist trip - Ответ 2. to be in the mountains - Ответ 3. to get lost in a strange place - Ответ 4. to meet a famous person - Ответ 5. to write a letter to a newspaper - Ответ 6. to give an interview - Ответ 7. to win something in lottery - Ответ
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)Have you ever gone on a tourist trip? -Yes,I have gone on a tourist trip many times. 2)Have you ever been in the mountains? - Yes,I have been in Ural mountains. 3)Have you ever got lost in a strange place? -No,I haven't,because I have GPS in my phone. 4)Have you ever met a famous person? - Yes,I have met a famous football player in airport. 5)Have you ever written a letter to a newspaper? - No,I haven't. 6)Have you ever given interview? - Yes,I have given an interview about our school. 7)Have you ever won something in lottery?-No,I haven't,because I'm not a lucky person.