Найди ошибку в каждом предложении и напиши правильный ответ: 1.I have got a nice boxes.It is green and yellow. 2.I have got five fox.They are red...

Найди ошибку в каждом предложении и напиши правильный ответ: 1.I have got a nice boxes.It is green and yellow. 2.I have got five fox.They are red...Найди ошибку в каждом предложении и напиши правильный ответ: 1.I have got a nice boxes.It is green and yellow. 2.I have got five fox.They are red. 3.He has got three car.They are big. 4.She has got a doll.It has three eye.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I have got nice boxes. THEY ARE green and yellow. 2. I have got five foxES. They are red. 3. He has got three carS. They are big. 4. She has got a doll. It has three eyeS.
Гость
1. I have got nice boxes. They are green and yellow. (Артикль a не употребляется со множественным числом. It is указывает на единственное число, но у нас коробки, а их много.) Либо другой вариант: I have got a nice BOX. It is green and yellow. (Коробки перевести в единственное число, чтобы смысл предложения не искажался). 2. I have got five FOXES. They are red. (Five указывает на то, что лисиц пять, а не одна. Fox - это лисица в единственном числе.) 3. He has got three CARS.They are big. (Аналогичная ситуация. Машины даны во множественном числе, поэтому должен в конце слова стоять -s.) 4. She has got a doll. It has three EYES. (Три глаза, поэтому должно стоять во множественном числе.)