Назовите три вещи,которые могут быть: 1) sour; 2)sweet; 3)bitter; 4) unusual; 5) nice; 6)hot (spicy)
Ответ(ы) на вопрос:
1) a sour salad/ soup/ face 2) a sweet cake/ cookie/ dish 3)a bitter medecine/ dish/juice 4) an unusual dress/ look/task 5) nice weather/ dress/ skirt 6) a hot dish/ a hot souse/ a hot soup
sour - lemon, lime, vinegar sweet- chocolate,apple,grapes bitter- grapefruit,chocolate,olive oil unusual -nut, milk,carrot nice- orange, cake, pear hot- chili, pepper, mustard вот надеюсь тебе это поможет