m+2x 3y–m m^2–xy
---------- – ----------- + ---------------------- =
2m–2x 2m–2y m^2–my+xy–mx
m+2x 3y–m m^2–xy
= ---------- – ---------- + -------------------- =
2(m–x) 2(m–y) m(m-y)-x(m–y)
m+2x 3y–m m^2–xy
2(m–x) 2(m–y) (m–y)(m–x)
(m+2x)(m–y)–(3y–m)(m–x)+2m^2–
= --------------------------------------------------
2(m–x)(m–y)
–2xy m^2–my+2mx–2xy–3my+3xy
------- = ------------------------------------------
2(m–x)(m–y)
+m^2–mx+2m^2–2xy
------------------------------- =
4m^2–4my+mx–xy
= ------------------------------ =
2(m–x)(m–y)
4m(m–y)+x(m–y) (m–y)(4m+x)
= -------------------------- = ------------------ =
2(m–x)(m–y) 2(m–x)(m–y)
4m+x
= -----------
2(m–x)