Нужен грамотный перевод даю 40 баллов! кто правильно переведёт! не с переводчика ! Mother: Hi, guys. How was your holiday? Misha: It was great. What's the matter, Mum? You look worried. Mother: While you were camping, I rece...
Нужен грамотный перевод даю 40 баллов! кто правильно переведёт! не с переводчика
!
Mother: Hi, guys. How was your holiday?
Misha: It was great. What's the matter, Mum? You look worried.
Mother: While you were camping, I received a letter from Agent Cute. It's bad news, I am afraid.
Rob: What happened?
Mother: He had a secret note for Rob's family.On the way to Tunbridge Wells he met a woman. While he was talking to the woman, she stole the note.
Rob: It's not a catastrophe. I'm sure they made a lot of copies of the note.
Mother: Yes, you are right. But that's not all. While Rob's parents were on holiday, somebody robbed their house.
Misha: How do you know? Mother: Yesterday when I was making dinner, the boss phoned. He said, "Then is a connection between the two cases. The Mac Wizards are in dangei Rob must go back to England."
Misha: I'll go with him. The MacWizards are my friends.
Mother: But what about your school!
Rob: He can go to my school! Mum knows our head! She'll help! Mother: OK. Misha is going with you, Rob.
Rob: I am leaving on 1 September.
Misha: Let's hurry! We have a lot to do.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I
Мама: Привет, ребята! Как прошли каникулы?
Миша: Было здорово! Что случилось, мам? Ты выглядишь обеспокоенной.
Мама: Когда вы были в лагере, я получила письмо от Агента Кьюта. Боюсь, новости плохие.
Роб: Что случилось?
Мама: У него было секретное послание для семьи Роба. По дороге в Таунбридж Уэллс он встретил женщину. Пока он разговаривал с женщиной, она украла это послание.
Роб: Это не катастрофа. Я уверена, он сделал много копий письма.
Мама: Да, ты прав. Но это ещё не всё. Когда родители Роба были в отпуске, кто-то ограбил их дом.
Миша: Как ты узнала?
Мама: Вчера, когда я готовила ужин, позвонил начальник. Он сказал: "Существует связь между двумя событиями. Мак Уизардз в опасности. Роб должен вернуться в Англию".
Миша: Я поеду с ним.
Мама: А как же твоя школа?
Роб: Он сможет учиться в моей школе! Мама знает нашего директора. Она поможет.
Мама: Хорошо, Миша едет с тобой, Роб.
Роб: Я уезжаю 1 сентября.
Миша: Надо поторапливаться! Нам столько всего надо сделать!