Нужно описать свой реальный рабочий день сначала в Preset Simple а потом Past Simple. Что-то вроде этого. Подъём в 5.30 Завтракаем в 6.00 В садик ребёнка 6.30 Рабочий день 7.00 Обед 11.10 Конец рабочего дня в 16.00 Забираю реб...

Нужно описать свой реальный рабочий день сначала в Preset Simple а потом Past Simple. Что-то вроде этого. Подъём в 5.30 Завтракаем в 6.00 В садик ребёнка 6.30 Рабочий день 7.00 Обед 11.10 Конец рабочего дня в 16.00 Забираю ребёнка в 17.00 с садика. Отвожу дочку на гимнастику в 18.00 по 19.00 Ужин в 20.00 Сон 21.30
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
When I start my day, I always get up at five o'clock, except cases when I don't have to go anywhere. After that I have my breakfast. In my family we usually do it at six o'clock. So, when we finish our meal I have to take my daughter in nursery school, that starts at 6:30. When everything is done, I start working and it takes place at seven o'clock. I work until lunch (11:10) and after a short break I have to get back to work. I finish it at 4 PM and right after that I go in the nursery school to take back my daughter. At 5 PM I take my child on gymnastics lessons and after she finishes (7 PM) we go back home. We have our supper at 20:00 and we go sleep at 21:00.