Нужно вставить такие слова: was или were 1. _______ you ill last week? 2. _______ your parents in London last summer? 3. _______ you and your family in Kyiv last year? 4. _______ the weather fine yesterday?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. were 2. were 3. were 4. was
Гость
____were___ you ill last week? 2. ____were___ your parents in London last summer? 3. _____were__ you and your family in Kyiv last year? 4. ____was___ the weather fine yesterday?