Нужно выбрать правильный предлог и вставить в предложение. 1)THE CHILDREN.....IN THE FRONT OF THE TV. A:ARE B:ISNT C:ARENT 2)PASS.....THE SUGAR,PLEASE. A:SHE B:ME C:HER 3)CAN YOU HELP.....WITH THE WASHING UP. A:I B:ME ...

Нужно выбрать правильный предлог и вставить в предложение. 1)THE CHILDREN.....IN THE FRONT OF THE TV. A:ARE B:ISNT C:ARENT 2)PASS.....THE SUGAR,PLEASE. A:SHE B:ME C:HER 3)CAN YOU HELP.....WITH THE WASHING UP. A:I B:ME C:MY 4)DONT EAT THAT SLICE OF CAKE.ITS........! A:ME B:MY C:MINE 5)THE OTHER COAT IS...... A:YOURS B:OURS C:YOU 6)THAT BIG GREY HOUSE IS..... A:US B:OUR C:OURS 7)SEE YOU ....6 OCLOCK A:AT B:NEAR C:ON 8)WE GO ON HOLIDAY....AUGUST. A:IN B:NEAR C:AT 9)THE CINEMA IS ......THE LEFT. A:ON B:AT C:IN 10)TOM IS ....AUSTRALIA. A:UNDER B:IN C:AN 11)I WANT TO BUY .....BREAD.WHERES THE SUPERMARKET? A:SOME B:ANY C:MUSH 12)I HATE COOKING!I ......EVEN MAKE A CAKE. A:CAN B:CANT C:AM 13)THE SIGN SAYS YOU .....TURN LEFT BUT YOU CANT TURN RIGHT. A:CANT B:ARE C:CAN 14)MY FRIEND AND I ....TV ON SUNDAYS. A:WATCHES B:WATCH C:DOESNT WATCH 15)TAMARA ....LIKE GERMAN FILMS. A:ISNT B:DONT C:DOESNT
Гость
1) A 2)B 3)B 4)C 5)A 6)C 7)A 8)A 9)A 10)B 11)A 12)B 13)C 14)B 15)C