Образовать множ.число. 1. newspaper ………………………………… 2. guess ………………………………… 3. town ………………………………… 4. valley ………………………………… 5. body ………………………………… 6. story ………………………………… 7. bush ………………………………… 8. office ………………………………… 9. tax …...

Образовать множ.число. 1. newspaper ………………………………… 2. guess ………………………………… 3. town ………………………………… 4. valley ………………………………… 5. body ………………………………… 6. story ………………………………… 7. bush ………………………………… 8. office ………………………………… 9. tax ………………………………… 10. toy ………………………………… 11. boss ………………………………… 12. school ………………………………… 13. day ………………………………… 14. copy ………………………………… 15. author
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Newspapers 2. Guesses 3. Towns 4. Valleys 5. Bodies 6. Stories 7. Bushes 8. Offices 9. Taxes 10. toys 11. Bosses 12. Schools 13. Days 14. Copies 15. Authors