Очень очень нужно.Помогите пожалуйста нужно составить 10 предложений.5 предложений с "THERE IS" и пять предложений с "THERE ARE".За ранее спасибо большое.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
there is a  pen in my box. there is a table in the kitchen. there is a book in my bag. is there any milk in the bottle? there is a bed in her room There are some apples on the table. there are 5 children in the garden. are there any eggs in the fridge? there are 5 rooms in his house. there are some oranges in the vase.