Отрицательное предложение : give (Tom), have (it), jump (I), wear (Alice), be(they) , do(we), gather(Mary), get (they), write (my friends), make (he), send(it), dance (you)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Если Present Simple,тогда: Tom dosen't. It dosen't have. I don't jump. Alice dosen't wear. They don't. We don't. Mary dosen't gather. They don't get. My friends don't write. He dosen't make. It dosen't send. You don't dance.