People all over... Britain celebrate ... passing of ... old year and ... coming of new. In Scotland, Hogmanay as it is called there is almost as important as Christmas. ... Scots take New Years Eve very seriously. There is a Ne...

People all over... Britain celebrate ... passing of ... old year and ... coming of new. In Scotland, Hogmanay as it is called there is almost as important as Christmas. ... Scots take New Years Eve very seriously. There is a New Year Eve Fire Festival; ... men parade with blazing tar barrels, they throw them into ...great bonfire. The First Boots then set out. In Scotland first footing is... common custom: its considered lucky if ... dark-haired man is... first to set foot in ... house after midnight on Hogmanay, bringing ... coin,... peace of... bread, or... lump of .. coal as ...symbol of plenty for ... coming year.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Люди во всем ... Британия отметит ... течение ... старый год и ... приход нового. В Шотландии, Hogmanay как его называют там почти так же важно, как Рождество. ... Шотландцы принять Новый год очень серьезно. Существует Новый год Ева Фестиваль Огня; ... Мужчины парад с горящими смоляные бочки, они бросают их в ... большой костер. Первый сапоги затем намеревался. В Шотландии первая опора является ... общий обычай: его считается счастливым, если ... темноволосый человек ... первым ступил в ... доме после полуночи на Hogmanay, в результате чего ... монета, ... мир из ... хлеба, или ... кусок .. уголь, как ... символ изобилия для ... следующий год.