Перепишите предложения, используя притяжательные прилагательные и местоимения:Образец: 1 This is Sheila's house .                    This is her house. This house is hers.--------------------------------------------------------...

Перепишите предложения, используя притяжательные прилагательные и местоимения: Образец: 1 This is Sheila's house .                     This is her house. This house is hers. ---------------------------------------------------------------------- 2 This is Tom and Janet's card. 3 That is Samantha's dog. 4 These are the twins' trainers. 5 That is Bill's family tree. 6 this room belongs to me.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2 This is their card. This card is theirs. 3 That is her dog. That dog is hers. 4 These are their trainers. These trainers are theirs. 5 That is his family tree. That family tree is his. 6 This is my room. This room is mine.