Перепишите предложения. Определите функцию глагола to have: а) смысловой глагол;б) вспомогательный глагол для образования Perfect Tense;в) эквивалент модального глагола для выражения долженствования.1. To design electronic comp...

Перепишите предложения. Определите функцию глагола to have: а) смысловой глагол; б) вспомогательный глагол для образования Perfect Tense; в) эквивалент модального глагола для выражения долженствования. 1. To design electronic computers we had to pass from radio valves to transistors. 2. Many foreign scientists from different countries have visited our institute. 3. Radio electronics in space communication has a great future
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
а) смысловой глагол; 3. Radio electronics in space communication has a great future б) вспомогательный глагол для образования Perfect Tense; 2. Many foreign scientists from different countries have visited our institute. в) эквивалент модального глагола для выражения долженствования. 1. To design electronic computers we had to pass from radio valves to transistors.