Переведите и вставьте слова: In 1949 an American actor Sam Wanamaker came to London and decided to visit the site of the famous Globe Theatre where Shakespeare had staged his plays. What he found was the place 1). Wanamaker was...

Переведите и вставьте слова: In 1949 an American actor Sam Wanamaker came to London and decided to visit the site of the famous Globe Theatre where Shakespeare had staged his plays. What he found was the place 1). Wanamaker was in shock 2) . It took many years to collect enough money and even longer to find out what the theatre had looked like in the old days. In June 1997, Queen Elizabeth 2 opened the International Shakespeare Globe Centre, a replica of Shakespeare's theatre. Sadly, Sam Wanamaker 3) the opening and wasn't in the audience to see his dream finally come true. Today, performances at the new Globe are very much 4). There is no scenery and practically no equipment such as microphones. And 5), the audience is free to shout to the actors and comment on the play and the acting. Women now play on the stage of The Globe, but from time to time they give all-men performances in original costumes and withour interval. If it rains, however, 6) for you not to get wet. Слова: a) like they were 400 years before b) the theatre had stood once c) they will give you a rain hat d) as in Shakspeare's time e) had died several years before f) decided to rebuild The Globe
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
В 1949 году американский актер Сэм Уонамейкер приехал в Лондон и решил посетить сайт известного Globe Theatre, где Шекспир поставил его пьесы. То, что он нашел, было место 1). Уонамейкер был в шоке 2). Прошло много лет, чтобы собрать достаточно денег, и даже больше, чтобы узнать, что такое театр выглядел как в старые времена.В июне 1997 года Queen Elizabeth 2 открылся Международный Shakespeare Globe центр, точная копия театра Шекспира. К сожалению, Сэм Уонамейкер 3) открытие и не было в зале, чтобы увидеть его мечта наконец-то сбылась.Сегодня, выступления на новом земном шаре очень много 4). Там нет декораций и практически нет оборудования, таких как микрофоны. И 5), слушатели могут свободно кричать актеров и прокомментировать игру и действия.Женщины сейчас играют на сцене земного шара, но время от времени они дают все-мен выступления в оригинальных костюмах и интервал Withour. Если идет дождь, однако, 6) для вас не промокают. Слова:а), как они были 400 лет назадб) театр стоял когда-тов) они дадут вам дождя шляпуd) как и во времена в Шекспире) умер за несколько лет дое) решил перестроить Globe