Переведите на русской язык Sectors of Russian economy . Russia is one of the most industrialized of the former Soviet republics . Russia inherrited most of the defense industrial base of the Sov...

Переведите на русской язык Sectors of Russian economy . Russia is one of the most industrialized of the former Soviet republics . Russia inherrited most of the defense industrial base of the Soviet Union . Russia 's defense industry employs 2.5-3 million people ,accounting for 20% of all manufacturing jobs. Russia is the worlds second largest conventional arms exporter after the United States . The most popular types of weaponry bought from Russia are air defense systems helicopters battle tanks , and others. Russian's telecommunications industry is qrowing in size and maturity . Russia has already achieved more than 100% mobile penetration thanks to the huge popularity of wireless communications among Russians . Russia comprises roughly three_quarters of the territory of the former Soviet Union . Following the breakup of the Soviet Union in 1991 and after nearly ten years of decline ,Russian agriculture begun to show sings of improvment due to organization and technological modernization . In 1999 exports were up slightly , while imports slumped by 30,5% . World prices continue to have m major effect on export performanCe ,since , commodities , particulatly oil natural gAs , metals and timber comprise 80% of Russian exports. The IT market is one of the most dynamic sectors of Russian economy . The biggest sector in terms of revenue is system and network integration . Corrntly Russia controls 3 percent of the offshore software development market and is th third leading country among software exporters .Such growth of sofrwar outsourcing in Russia is caused by the supporting role of the Russian Government
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Росія є одним з найбільш промислово розвинутих республік колишнього Радянського Союзу . Росія успадкував найбільш оборонно-промислової бази Радянського Союзу . Росія 'и оборонці працюють 2,5-3 мільйони осіб ,що складає 20% всіх виробничих робочих місць. Росія є світовим другим за величиною експортером звичайних озброєнь після США . Найпопулярніші види зброї купили у Росії системи ППО, вертольоти, танки , та інші. Російської телекомунікаційної галузі є qrowing за розміром і зрілості . Росія вже досягла більше ніж 100% проникнення мобільного зв'язку завдяки величезній популярності бездротових комунікацій серед росіян . Росія складається приблизно три чверті  території колишнього Радянського Союзу . Після розпаду Радянського Союзу в 1991 році і після майже десяти років спаду ,сільське господарство Росії почала демонструвати ознаки поліпшення, у зв'язку з організацією та технологічної модернізації . У 1999 році експорт зріс незначно , в той час як імпорт скоротився на 30,5% . Світові ціни продовжують мати м істотний вплив на показники експорту ,оскільки товари , particulatly нафту, газ , метали і деревина складають 80% російського експорту. ІТ-ринок є одним з найбільш динамічно розвиваються секторів російської економіки . Найбільшим сектором за обсягом виручки є системний і мережевий інтеграції . Corrntly Росія контролює 3 відсотків ринку офшорної розробки програмного забезпечення і й третє місце серед експортерів програмного забезпечення .Таке зростання sofrwar аутсорсингу в Росії викликане допоміжну роль російського уряду