Переведите пожалуйста на русский язык) без переводчика) The first Games for athletes with a disability were held in 1948 in Stoke Mandeville, England. On the day of the Opening Ceremony of the Olympic Games in London, the firs...

Переведите пожалуйста на русский язык) без переводчика) The first Games for athletes with a disability were held in 1948 in Stoke Mandeville, England. On the day of the Opening Ceremony of the Olympic Games in London, the first competition for wheelchair athletes was organised. Four years later, athletes from the Netherlands joined the Games; thus the international movement was born. Olympic style games for athletes with a disability were organised for the first time in Rome in 1960 About 4000 athletes from 23 countries competed in 8 sports. Since then Paralympic Games have been organised every 4 years. The Paralympic Games have been held in the same years as the Olympic Games, but usually in another country. In 1976 the first Paralympic games took place in Sweden. A new page in the Paralympic history was written when, in 1988, the Paralympic Games started immediately following the Olympic Games in Seoul, Korea.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Первые игры для спортсменов-инвалидов были проведены в 1948 году в Стоук-Мандевиле в Англии. В день церемонии открытия Олимпийских Игр в Лондоне, были организованы первые соревнования для спортсменов на колясках. Четыре года спустя, спортсмены из Голландии присоединились к играм; таким образом, зародилось международное движение.  Соревнования в стиле Олимпийских игр для спортсменов с ограниченными возможностями были организованы впервые в Риме в 1960 году. Около 4000 спортсменов из 23 стран соревновались в 8 видах спорта. С тех пор Паралимпийские игры проводятся каждые 4 года. Паралимпийские игры проводились в те же годы, что и Олимпийские игры, но, как правило, в другой стране. В 1976-первые Паралимпийские игры прошли в Швеции. Новая страница в истории Паралимпийских игр, началась в 1988 году, когда Паралимпийские игры началась сразу же после Олимпийских Игр в Сеуле, Корея.