Переведите пожалуйста следующие предложения в прямую речь: 1.He offered to help me to clean the house. 2.She advised me to see a professional. 3.He accused me of breaking his glasses.
Ответ(ы) на вопрос:
"I'll help you to clean the house'' - he offered me; ''See a prefessional'' - she advised me; ''You broke my glasses'' - he accused me.