Переведите пожалуйста текст Travelling Millions of people all around the world adore travelling. They travel because they wish to see new countries and cities, visit historical places, meet with new people from different count...

Переведите пожалуйста текст Travelling Millions of people all around the world adore travelling. They travel because they wish to see new countries and cities, visit historical places, meet with new people from different countries, taste various cuisines or they just want a change of scene. All people have their reasons, tastes and preferences, but, undoubtedly, they all like travelling. There are different means of transportation. People travel by ship, by plane, by train or by car. All means of transportation have their advantages as well as disadvantages. I would like to talk briefly about each of them. Travelling by plane is the fastest, but the most expensive transport. Many people prefer travelling by plane, though, some people are not good for height, that’s why, they prefer travelling by train. I have to notice that travelling by train is very popular in Russia. Nowadays, modern trains have very comfortable carriages and seats. There is also the dining-car in each train. You can see many interesting places and enjoy the nature, looking through the window. Travelling by ship is not as popular as travelling by plane or train, but still some people like it. And, finally, travelling by car is also very popular in Russia. Many people choose this means of transportation. They don’t need to buy tickets, book hotels and etc. They can stop whenever they wish, rest, take a walk and stay at the same place as much time as they want. Hiking is very popular means of travelling, but not as popular as abroad. Generally, young people prefer this kind of travelling. Walking tours are very exciting. As about me, I prefer travelling by plane. To my mind, it is the most comfortable and fast means of transportation. And finally, it is commonly known that travelling is a great thing! Nothing can give you so many positive emotions and memories as travelling to any wonderful country or city.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
5 - 9 классы английский язык 6 + 3 б Переведите пожалуйста текст Путешествия Миллионы людей во всем мире обожают путешествовать. Они путешествуют , потому что они хотят видеть новые страны и города, посетить исторические места, познакомиться с новыми людьми из разных стран, попробовать различные кухни или они просто хотят сменить обстановку. Все люди имеют свои причины, вкусы и предпочтения, но, несомненно, все они любят путешествовать. Существуют различные транспортные средства. Люди путешествуют на корабле, на самолете, на поезде или на машине. Все транспортные средства имеют свои преимущества, так и недостатки. Я хотел бы коротко рассказать о каждом из них. Путешествие на самолете это самый быстрый, но самый дорогой транспорт. Многие люди предпочитают путешествовать на самолете, хотя, некоторые люди не очень хорошо для роста, поэтому они предпочитают путешествовать на поезде. Я должен заметить , что путешествие на поезде очень популярен в России. В настоящее время, современные поезда имеют очень удобные вагоны и места. Существует также столовая автомобилей в каждом поезде. Вы можете увидеть много интересных мест и наслаждаться природой, глядя через окно. Путешествие на корабле не так популярен , как путешествие на самолете или на поезде, но до сих пор некоторые люди , как он. И, наконец, путешествие на автомобиле также очень популярен в России. Многие люди выбирают это средство передвижения. Им не нужно покупать билеты, бронировать отели и т.д. Они могут остановиться , когда они хотят, отдохнуть, погулять и остаться на том же месте столько времени , сколько они хотят. Туризм является очень популярным средством путешествия, но не так популярны , как за рубежом. Как правило, молодые люди предпочитают этот вид путешествия. Пешеходные экскурсии очень интересные. Как обо мне, я предпочитаю путешествовать на самолете. На мой взгляд, это самый удобный и быстрый способ транспортировки. И , наконец, это широко известно , что путешествие это великая вещь! Ничто не может дать вам столько положительных эмоций и воспоминаний , как путешествие в любую замечательную страну или город.