Переведите предложение. 1.Он говорил очень громко, чтобы люди, сидевшие в конце зала слышали его 2.напишите ей сейчас же, чтобы она предприняла необходимые меры

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.He spoke very loudly so that the people sitting at the back of the hall would hear him. 2.Write to her right away so she takes the necessary steps
Гость
He spoke very loudly to the people sitting in the hall heard. Email her now to take the necessary measures