Переведите своими словами((((( Then there is Cuba’s continued brain drain. Fears that the United States will abolish a provision that allows legal entry to any Cuban who reaches its soil has prompted a mini-stampede. In the yea...

Переведите своими словами((((( Then there is Cuba’s continued brain drain. Fears that the United States will abolish a provision that allows legal entry to any Cuban who reaches its soil has prompted a mini-stampede. In the year to September almost 45,000 Cubans arrived, nearly double the previous year’s figure.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Затем продолжается утечка мозгов Кубы. Опасения, что Соединенные Штаты отменит положение, которое позволяет правовой въезд любого кубинца, который достигает почвы побудило мини-паническое бегство. В течение года по сентябрь почти 45 тысяч кубинцев прибыли, почти в два раза показатель за предыдущий год.