Переведите в косвенную речь!!ЗАРАНИЕ СПАСИБО!!"Explain to me how to solve this problem?"- friend said to me.The doctor said to Nick," Open your mouth and show me your tongue.""Don't be afraid of my dog," said the man to Kate."T...

Переведите в косвенную речь!!ЗАРАНИЕ СПАСИБО!!"Explain to me how to solve this problem?"- friend said to me.The doctor said to Nick," Open your mouth and show me your tongue.""Don't be afraid of my dog," said the man to Kate."Take this book and read it,"said the librarian to the boy.The doctor said to Pete,"Don't go for a walk today"."Don't eat too much ice cream" Nick's mother said to him."Go home," the teacher said to us."Buy some meat in the shop," my mother said to me."Sit down at the table and do your homework," my mother said to me."Don't forget to clean your teeth," said granny to Halen."Dont sit up late," said the doctor to Mary.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
"Объясните мне, как решить эту проблему?" - ". Открой рот и покажи мне свой язык" друг сказал me.The врач сказал Ник, "Не бойся моей собаки," сказал мужчина Кейт . "Возьми эту книгу и прочитать ее," сказал библиотекарь к boy.The врач сказал Пит, "не ходите на прогулку сегодня". "не ешьте слишком много мороженого" мать Ника сказал ему. "Иди домой," учитель сказал нам. "Купить мясо в магазине," моя мать сказала мне. "Садись за стол и сделать свою домашнюю работу," моя мать сказала мне. "не забудьте чистить зубы, "сказал бабушку к Halen." Не сидеть поздно, "сказал доктор Мэри.