Перевести предложения на английский. Сделать из утвердительного отрицательное и вопросительное предложения. Мой папа читает книгу каждый день. Моя сестра была в художественной галерее вчера. Я пойду в парк завтра.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My father reads a book every day Does my father read a book every day? My father doesn't read a book every day My sister was in the art gallery yesterday Was my sister in the art gallery yesterday? My sister wasn't in the art gallery yesterday I will go to the park tomorrow Will i go to the park tomorrow? I won't go to the park tomorrow