ПІДІБРАТИ слова однакові за значенням до слова: зненацькa, осоння, кмітливий, квапитися, дошкуляти, левада

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Мета: ознайомити учнів з метою та за­вданнями розділу науки про мову – лексикології; сформувати поняття про лек­сичне значення слова, багатозначні та од­нозначні слова; показати, як побудовано тлумачний словник, навчати знаходити потрібне слово в ньому; працювати над збагаченням словникового запасу учнів; прищеплювати любов до рідної мови.Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу. Перебіг уроку Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.БесідаНазвіть вивчені розділи науки про мову.Що вивчається в кожному з них?Яка мовна одиниця є найменшою?Розв’язання проблемної ситуації. По­дивіться на запис на дошці: НИКВЛОС. Чи можна назвати цю комбінацію звуків словом? Відповідь обґрунтуйте. Складіть з цих літер слово (СЛОВНИК). Що воно означає? Поміркуйте, що потрібно, аби на­бір звуків став словом. (Щоб воно мало значення.)Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.Освоєння теми уроку. Виконання сис­теми завдань.Словникова робота. Спробуйте сфор­мулювати визначення цього лінгвістично­го терміна. Порівняйте ваше визначення з таким: Слово – це основна мовна одиниця, що складається зі звуків і називає певні предме­ти, процеси, явища, ознаки. Доведіть, що слово– це основна мовна одиниця;– складається зі звуків;– виконує таку функцію, як називання.Учитель. Сукупність усіх слів мови становить її лексику. Наука, що вивчає лексику, тобто словниковий склад мови, називається лексикологією. Те, що означає слово, є його лексичним значенням. Крім лексичного, слово має ще й граматичне значення. Воно вказує на належність слова до певної частини мови та його граматич­ні ознаки. Наприклад, лексичне значення слова школа – це навчальний заклад, у яко­му здобувають загальну освіту. Граматичне значення цього слова – іменник, жіночий рід, однина, називний відмінок.В українській мові понад 170 тисяч слів. Тарас Шевченко у своїх творах використо­вував до 20 тисяч слів. Словниковий запас десятирічної дитини становить приблизно 7 тисяч слів.Від чого залежить лексикон, тобто словниковий запас конкретної людини?Кросворднийакродиктант. Назвіть слова, що мають подані лексичні значення.Художнє означення; вихователька, яку най­мали до дітей у дворянських родинах; ділянка суші, оточена з усіх боків водою; документ про закінчення загальноосвітньої школи; розділ нау­ки про мову, що вивчає розділові знаки; людина, яка сприймає світ позитивно, вірить у краще.Відповіді. Епітет, бонна, острів, атестат, пунктуація, оптиміст.Поясніть орфограми у словах-відпові­дях.Підкресліть другу літеру в кожному слові. Яке слово утворилося? (Поступ.) Сформулюйте його лексичне значення.Що робити, коли лексичне значення слова вам невідоме? До якого словника по­трібно звернутися?Робота з тлумачним словником. Знайдіть у словнику значення слів достемен­но, ковила, строкатий, серпанок.Методична ремарка.Важливо показати учням різноманітні словники, бажано невіртуальні: словник Б. Грінченка, 11-томний слов­ник української мови, сучасні тлумачні словники. Структуру словника краще показати на прикладі уміщеного в підручнику тлумачного словничка. Учні мають зрозуміти принцип пошуку потріб­ного слова; що таке словникова стаття; як позна­чається граматичне й лексичне значення слова.Що ви помітили, відшукавши слов­никову статтю до слова серпанок? Скільки значень має це слово? Як позначається у словнику кожне зі значень? Знайдіть приклади багатозначних слів, які належать до різних частин мови.Дослідження-обґрунтування. Доведіть, що слово йде багатозначне. Поясніть, що воно означає в кожному реченні. Доберіть синоніми.Вулицею міста повільно йде дідусь. Ціло­денно йде дощ. Як швидко йде час! Ця програ­ма йде вже другий тиждень. Усе йде так, як ми і планували.Робота з текстом. Прочитайте. Вико­найте післятекстові завдання.За лісом сідало сонце. Воно мерехтіло, мі­нилося, танцювало, переливалося різними бар­вами.Зачарована Даринка не могла й слова ви­мовити.– Це сонце грає, – поважно мовила бабуся. – Надзвичайно рідкісне явище. Таке буває лише тоді, коли Земля радіє. І побачити його може не кожен. Тільки людина праведна, справедли­ва й добра ділами. Мабуть, сьогодні ти зробила якусь дуже гарну справу, онучко… (За Т. Щер­баченко)Поясніть розділові знаки в тексті. З’ясуйте його стильову належність.Знайдіть слова, які відповідають та­ким лексичним значенням: забарвлення, колір; те, що відбувається, трапляється.Поясніть лексичне значення виділе­них слів. Визначте граматичне значення їх.Назвіть приклади однозначних і бага­тозначних слів. Поясніть, як ви розрізняєте їх. Яких слів у тексті більше? Відповідь об­ґрунтуйте.