Подчеркните герундий; определите функции герундия(функция подлежащего, определения, обстоятельства, части составного сказуемого, дополнения). 1). One detecting danger on the r

Подчеркните герундий; определите функции герундия(функция подлежащего, определения, обстоятельства, части составного сказуемого, дополнения). 1). One detecting danger on the r oad the computer signals the driver. 2). Оne the main problems of a driver on the road is keeping the speed constant and watching the car ahead. 3). The white line in the center of road is one of the most effective means of controlling traffic.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. detecting - обстоятельство; 2. keeping - часть составного сказуемого, watching - часть составного сказуемого; 3. controlling - определение.