Помагите пожалуйста ! Ex3 Read and choose. (10 points) 1 We haven't got some/any eggs. 2 Have you got some/any cheese? 3 Can i have some/any meat? 4 I haven't got some/any cake . 5 We've got some/a...

Помагите пожалуйста ! Ex3 Read and choose. (10 points) 1 We haven't got some/any eggs. 2 Have you got some/any cheese? 3 Can i have some/any meat? 4 I haven't got some/any cake . 5 We've got some/any durgers .
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 any-употребляется в отриц предложениях 2 some-тк предложение утвердит 3 some 4 any 5 some