ПОМОГИТЕ КАК ПЕРЕВЕСТИ? Help protect endangered species Certain species of animals have become extinct and many more are now endangered. We all know that humans are the biggest threat to the survival of most animals. People hun...

ПОМОГИТЕ КАК ПЕРЕВЕСТИ? Help protect endangered species Certain species of animals have become extinct and many more are now endangered. We all know that humans are the biggest threat to the survival of most animals. People hunt, kill and pollute the habitats of great number species. So, what can we do to help them survive? To start with, it is important to make the destruction of animals' habitats illegal. Next, people who hunt animals illegally must face heavy fines and long-term prison sentences. If these measures were in place, they would discourage people from committing such acts. Thus, this would protect both animals and the environments they live in. Another solution would be to encourage people not to buy animal products. As a result, manufactures would produce fewer products made with the fur, skin or teeth of endangered species and other animals. Finally, it would be a good idea to create more national parks and protected habitats for endangered animals. This would allow them to live and breed in a safe environment. Therefore, their numbers would increase and species would not disappear. To sum up, there are many ways to make the world a safer place for animals. Putting some of these ideas into action would definitely make life better for all in the animal kingdom.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Некоторые виды животных вымерли, а многие находятся под угрозой исчезновения, Нам всем известно, что человек - большая угроза для выживания большинства животных. Люди охотятся на зверей, убивают их и загрязняют среду обитания большого количества видов животных. Что же можно сделать для их выживания? Прежде всего, очень важно сделать разрушение человеком среды обитания животных незаконным. Далее, те, кто нелегально охотятся на зверей, должны выплачивать крупные штрафы и отбывать большой тюремный срок. Если бы такие меры были предприняты, они бы отбили охоту людей совершать подобные поступки. Поэтому, это бы сохранило как животных, так и их среду обитания. Другой метод решения заключается в поощрении людей не покупать продукты животного происхождения. В результате этого, в производстве будет наблюдаться меньше товаров, сделанных из мехов, шкур или зубов вымирающих животных. Наконец, было бы неплохо создать больше национальных парков и охраняемых мест обитания для них. Это позволит животным жить и размножаться в безопасной среде. Следовательно, количество особей увеличится и виды не вымрут. Подводя итог, существует множество способов, чтобы сделать мир безопасным местом для животных. Воплощение некоторых из идей в жизнь безусловно сделает жизнь лучше для всех представителей животного царства.