Помогите мне просто не понимаю английский язык

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2) какое животное является лучшим питомцем? Почему? 3) Что более интересно: коллекционировать вещи или держать домашних животных? Почему 4) почему люди хотят иметь друзей? 5) почему люди ходят в музеи и галереи? p.s. перевод вопросов))
Гость
2) I think the best pet is a dog , because dog very friendly , and it's very good pet. 3)More interesting is keeping pets , because you can play with them. 4)People want to have friends , because , if you will have a lot of friends , you will be sociable person , with friends you can play , talk with them , and it's very good to have friends! 5)People go to museums and galleries, because we must know something about our culture , we must be clever.