Помогите написать сочинение на английском Москва 100 лет назад пожалуйста.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
One hundred years ago, Moscow had two three-story. (2) The townspeople thronged to the first five-story house. (3) The ten-story building, built in 1913, shocked the imagination of Muscovites. (4) But in general, low-rise city of Moscow remained, however, when they began to build high-rise buildings - skyscrapers, it was a real event.(5) In 1947, Moscow celebrated the anniversary - 800 years since its foundation. (6) In this holiday, and we laid the foundation stone of the eight high-rise buildings - the number of centuries that the city lived. (7) Now, however, our capital is decorated with seven high-rise buildings, one building was never built. (8) Construction of such buildings is very complex and expensive affair. (9) High-rise buildings in New York, built on solid ground - on the rocks. (10) A near Moscow - fragile clay, sand and underground rivers that erode the soil. (11) Moscow builders specially frozen ground. (12) This was done to ensure that the foundations of skyscrapers was reliable.(13) All seven high-rises - a unique structure, decorated with statues and rare species of stone. (14) Ball, monumental skyscrapers in Moscow - one of the symbols of the Russian capital. Всего сто лет назад Москва была двух-трёхэтажной. (2)Горожане толпами ходили к первому пятиэтажному дому. (3)Десятиэтажное здание, построенное в 1913 году, потрясло воображение москвичей. (4)Но в целом Москва оставалась малоэтажным городом, поэтому, когда начали строить высотные дома – высотки, это стало настоящим событием.(5)В 1947 году Москва отмечала юбилей – 800 лет со дня основания. (6)В этот праздник и заложили первые камни в основания восьми высотных зданий – по числу столетий, которые прожил город. (7)Однако сейчас нашу столицу украшают семь высоток, одно здание так и не было построено. (8)Строительство таких зданий очень сложное и дорогое дело. (9)Высотные здания в Нью-Йорке построены на твёрдом грунте – на скалах. (10)А под Москвой – непрочные глина, песок и подземные реки, которые размывают почву. (11)Московские строители специально замораживали землю. (12)Это делали для того, чтобы фундамент высоток был надёжным.(13)Все семь высоток – уникальные сооружения, украшенные статуями, редкими породами камня. (14)Пышные, монументальные московские высотки – один из символов столицы России.