Помогите, очень нужно у меня кр, нужно во 2 задании составить предложение

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Charles Jenkins invited mechanical radiovision called a television system. Scientists insist that ordinary people can remember about seven things in short-term memory. Paleontologists have known that modern birds are the closest long living relatives of the long-gone dinosaurs.