Помогите ответить на вопросы. Только что бы структура предложения была правильная.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.       I am going to have my next English lesson tomorrow. 2.       I am going to have my next English lesson here in this room. 3.       Yes, I am. 4.       I am going to read some books in English. I am going to take them at school. 5.       I am going to read an English book, 6.       I am going to the library tomorrow . 7.       I am going to visit my friend. 8.       I am going to spend my summer holiday in the country. 9.       I am going home at five. 10.    I am going to have my dinner at home. 11.    I am going to have my dinner. 12.   I am going to buy a book. 13.   Yes, I am. 14.   Yes, I am.