Помогите перевести, пожалуйста. Текс про изобретателя Генри Бессемера: Early in 1830 the Bessemer family went to live in London. Here Henry decided to become an inventor. He tried to cast ornaments in brass. Then he began desig...

Помогите перевести, пожалуйста. Текс про изобретателя Генри Бессемера: Early in 1830 the Bessemer family went to live in London. Here Henry decided to become an inventor. He tried to cast ornaments in brass. Then he began designing a new type setting machine. It was a clever invention: an experienced printer could set 6,000 letters an hour where as by the old hand method a skilled man could set only about 1,700 letters an hour from sugar-canes, a steam-fan; he also invented a method of continuous braking for trains and introduced the use of luggage-vans. Bessemer made many new inventions: he worked out a new system of stamping, designed a new press for extracting the juice.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
В начале 1830 г. семья Бессемер уехала жить в Лондон. Здесь Генри решил стать изобретателем. Он пытался делать украшения из латуни. Затем он начал разрабатывать новый тип машины. Это был умный изобретения: опытный принтер может установить 6000 писем в час, где, как на старой ручной способ умелый человек мог сидеть только около 1700 писем в час из сахарной трости, баня-вентилятор; он также придумал способ непрерывного торможения поезда и ввел в употребление багажные. Бессемер сделал много новых изобретений: он разработал новую систему штамповка, разработал новый пресс для извлечения сока.