Помогите плиииз по англ яз 5 класс. Составить 10 предложений со словами went. took. sat. saw.

Помогите плиииз по англ яз 5 класс. Составить 10 предложений со словами went. took. sat. saw.drank. stood. wrote. drew. left. gave.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
We went home. He took my pen. We sat down and the lesson started. He drank too much cola yesterday. We stood up to welcome the teacher. he wrote a brilliant composition. He drew a diagram. Lomonosov left his family and went to Moscow on foot. Dad gave me a very interesting book.