Помогите плиииз. В пробелах нужно вставить was или were. Зарание большое спасибо)) Clare and Jay( ) dekorating the Christmas tree with lights. The father ( ) dekorating the house for Christmas . The mother ( ) hanging g...
Помогите плиииз. В пробелах нужно вставить was или were. Зарание большое спасибо))
Clare and Jay( ) dekorating the Christmas tree with lights.
The father ( ) dekorating the house for Christmas .
The mother ( ) hanging greetings cards on the walls.
The grandfather ( ) making Christmas cookies.
The grandmother ( ) preparing a lot of food.
The parens ( ) wrapping presents.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) were
2) was
3) was
4) was
5) was
6) were
Гость
1-Were
2-Was
3-Was
4-Was
5-Was
6-Were
Если не понятно, то смотри -
Were мы используем, когда множественное число (They, We, You)
Was мы используем, когда единственное число (I, She, It, He)
Все просто ;)