Помогите плиииз. В пробелах нужно вставить was или were. Зарание большое спасибо)) Clare and Jay( ) dekorating the Christmas tree with lights. The father ( ) dekorating the house for Christmas . The mother ( ) hanging g...

Помогите плиииз. В пробелах нужно вставить was или were. Зарание большое спасибо)) Clare and Jay( ) dekorating the Christmas tree with lights. The father ( ) dekorating the house for Christmas . The mother ( ) hanging greetings cards on the walls. The grandfather ( ) making Christmas cookies. The grandmother ( ) preparing a lot of food. The parens ( ) wrapping presents.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) were 2) was 3) was 4) was 5) was 6) were
Гость
1-Were 2-Was 3-Was 4-Was 5-Was 6-Were Если не понятно, то смотри - Were мы используем, когда множественное число (They, We, You) Was мы используем, когда единственное число (I, She, It, He) Все просто ;)