Помогите плиз... Сделайте эти предложения вопросительными и ответьте на вопросы.

Помогите плиз... Сделайте эти предложения вопросительными и ответьте на вопросы. 1) It is a blue bike. 2) Sam is a pilot. 3) We are from London. 4) They are cute. 5) They are cold.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Is it bike blue? - Yes, it is 2) Is Sam a pilot? - Yes, he is 3) Are you from London? - Yes, we are 4) Are they cute? - Yes, they are 5) Are they cold? - Yes, they are