Помогите поошууууу!!! Напишите 5 вопросов на английском И переведите их в косвен

Помогите поошууууу!!! Напишите 5 вопросов на английском И переведите их в косвенную речь Пожалуйста!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Mary asked: "Did you did your homework?" Mary asked, if I had done my homework. 2. Mary asked: "How old are you?" Mary asked, how I was old. 3.She asks: "What do you like?" She asks, what I am like. 4.He said: "I don't know this man." He said, he didn't know that man. 5.Lena said: "I am busy. Lena said, she was busy