Помогите пожалуйста составить 10 придложений из этих словосочетаний на английско?

Помогите пожалуйста составить 10 придложений из этих словосочетаний на английско?? языке: make campfire, cook wood, tasty snacks share, wash up dirty dishes, cook food, tent put up. Вот из этих словосочетаний помогите составить предложения!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)When we go camping,my father always put up a tent. 2)My mother washes dirty dishes every day. 3)I like coking food un my free time. 4)My dad often make a campfire,when we go camping. 5)My friends always share snacks with me. Больше пять составить не могу,простом.