Помогите пожалуйста составить по два предложения со словами: 1) Hard(усердный) 2) Late

Помогите пожалуйста составить по два предложения со словами: 1) Hard(усердный) 2) Late(поздний) 3) Near(близкий)-near(близко) 4) High(высокий)-high(высоко) Очень нужно. Заранее спасибо.)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
This is a hard task to accomplish. This book has a hard cover. I try to never be late to class. They won the game with a late goal. I am not going near that dog. The house near mine is sold. This mountain is very high. This book is very high to reach.