Помогите пожалуйста!))) Use the Present Continuous or Present Indefinite: 1. Who (to knock) at the door? 2. Look! Victor (to danc

Помогите пожалуйста!))) Use the Present Continuous or Present Indefinite: 1. Who (to knock) at the door? 2. Look! Victor (to dance) with Helen. He (to dance) all modern dances very well. 3. I won’t go out now as it (to rain) and I (not to have) an umbrella. 4. The children are in the forest now. They (to gather) mushrooms. They always (to gather) mushrooms in summer. 5. Turn off the gas. The water (to boil). Water (to boil) at 100° C. 6. He usually (to speak) so quickly that I (not to understand) him. 7. Why you (to walk) so fast today? You usually (to walk) quite slowly. — I (to hurry) because I (to meet) my mother at 5 o’clock and she (not to like) to be kept waiting. 8. You (to see) my car keys anywhere? — No, I (to look) for them but I (not to see) them. 9. You (to hear) the wind? It (to blow) very strongly tonight. 10. You (to recognize) that man? — I (to think) that I have seen him before but I (not to remember) his name. 11. I can’t hear what you (to say); the traffic (to make) too much noise. 12. Mother (to rest) now. She always (to rest) after lunch.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Спользовать настоящее продолженное и настоящее неопределенное:1. Кто (стучат) в дверь? 2. Смотри! Виктор (танцевать) с Хелен. Он (танцы) современные танцы очень хорошо. 3. Я не буду выходить теперь, как он (дождь) и я (не иметь) зонтик. 4. Дети сейчас находятся в лесу. Они (собрать) грибов. Они всегда (собрать) грибов летом. 5. Выключите газ. Вода (вскипятить). Воды (до кипения) при 100° С. 6. Обычно он (говорить) так быстро, что я (не понять) его. 7. Почему вы (ходить) так быстро сегодня? Обычно (ходить) довольно медленно. — Я (в спешке), потому что я (встретиться) моя мама в 5 часов и она (не нравится) ждать. 8. Вы (видеть) мои ключи в любом месте автомобиля? — Нет, я (смотреть) для них, но я (не видеть) их. 9. Вы (слышать) ветер? Он (удар) очень сильно сегодня. 10. Вы (признать), что человек? — Я (думать), что я видел его раньше, но я (не помню) его имя. 11. Я не слышу, что вы (сказать); трафик (делать) слишком много шума. 12. Мать (на отдых) сейчас. Она всегда (отдыхать) после обеда.