Помогите пожалуйста! ! ! Задание #7 . Перепишите текст в прошедшем времени ну вы пойм

Помогите пожалуйста! ! ! Задание #7 . Перепишите текст в прошедшем времени ну вы поймете что надо перевести в прошедшее время гл. ну как вы подумаете . Только срочно!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Sam and Kate wanted to help professor wallace.They liked to explor the rain forest.They were a long way from their camp.They were afraid of the rain and saw a cave.There were a lots of bats in the cave.The Children were not afraid of the bats. They saw a big footprint too.then they have found an old building.