Помогите пожалуста составить предложения с этими словами ( одно слово на предложение); easy, heavy, light, cheap, expensive, long. На тему ПОХОД.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The way to the top of the mountian isnt very easy. Bags that we took are very heavy. When i woke up and got out i saw some lights in the forest. Our tickets to France are really cheap. Climbing equipment are too expensive for us. We were waiting another members of group for a long time.