Помогите пожалуйста 5 номер , 18 баллов.Читайте задание внимательно и пожалуйста выполните . это СРОЧНО!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1, spend 2.cry. 3.change 4.have 5.look 6.go 7.see 8.snow 9.do 10.meet
Гость
1. will spend 2. is going to cry 3. will change 4. is going to look for 5. is going to be 6. will go 7. am going to meet 8. will snow 9. will do 10. are going to