Помогите пожалуйста!( Даю 35+18 баллов) Напишите сочинение (5-10 предложений) на тему "Нелепая ситуация"

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Last Sunday i was in the park. Suddenly i saw a black dog on the ground. I went to it to take it to my home. But after it i saw its owner and ran away. After this situation i do not take unknown dogs.