Помогите пожалуйста! Из слов на фото нужно составить 13 предложений, никак не знаю что написать что бы не получились односложные.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Art is my favourite subject. At the English lessons we learn English words, song songs in English and translate texts into Russian or into English. At Music lessons we sing song and learn lyrics. Science is a difficult subject. I like PE more than History. On Monday we have English at a quarter past nine. On Tuesday we have PE at half past ten. On Wednesday we have Art at a quarter to one. Art is easier than History. Soon we will have an exam on English. I am good at Music. I am bad at science. We have PE three times a week.