Помогите пожалуйста . Какой был Калининград 100 лет тому назад ?.(не большой текст) (На английском))

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
100 years ago, Kaliningrad was not very exciting city and prenadlezhat stinking fascists . It was a small town, which froze grow with time , and when he grew up to our millennium , Stalin and captured it , after which he became a part of Russia , but at a distance from it, at the moment there can get here through neighboring countries or by sea